Jakie są typowe zachowania osób cierpiących na uzależnienie od alkoholu?
Osoby, które piją alkohol przez długi czas lub w dużych ilościach, mogą doświadczać zmian w swoim układzie nerwowym. Osoba taka może mieć inny sposób myślenia i zachowania niż zwykle. Chociaż zachowanie osoby uzależnionej od alkoholu nie jest normalne, alkoholik będzie upierał się, że jest ono normalne i właściwe. Pamiętaj, że alkoholizm może postępować powoli, więc możemy zaobserwować różne zachowania w zależności od tego, w której fazie choroby się znajdujemy. Jakie są typowe zachowania alkoholików? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Jak zachowuje się alkoholik w stosunku do swojej rodziny?
Alkoholik może być bardzo okrutny dla członków swojej rodziny. Wszystko zależy od tego, jak zareagują oni na chorobę i w jakim stadium uzależnienia jest alkoholik. Próbują przekonać osobę do zaprzestania picia lub grożą jej przemocą, ale alkoholik reaguje agresywnie i nerwowo. Alkoholicy często okłamują członków swojej rodziny i manipulują nimi. Alkoholikom brakuje racjonalności i trzeźwego myślenia. Często obwiniają swoich bliskich, którymi najczęściej są ich partnerzy. Próbują się usprawiedliwiać i twierdzą, że ich nawyki picia są normalne. Uważają, że robią to samo co inni i że pomaga im to się zrelaksować. Nie zdają sobie sprawy, że spożywają więcej alkoholu i że życie bez niego jest niemożliwe. Alkoholik minimalizuje objawy uzależnienia i nie słucha innych wokół siebie. Żyje według swoich przekonań, które są fałszywe.
Dowiedz się więcej na temat detoksu alkoholowego na stronie http://tarnow.terapia24h.pl/
Jakie są najczęstsze zachowania alkoholików?
Ten rozdział pomoże Ci ustalić, czy Twój bliski ma problem z alkoholem. Możesz również martwić się o swoje własne uzależnienie. Alkoholików można łatwo rozpoznać po ich wielu charakterystycznych zachowaniach. Najbardziej oczywistym jest kłamanie na temat spożycia alkoholu, jego ilości i okoliczności, w jakich został spożyty. Cierpiący może również zaniedbywać swoje obowiązki rodzinne i porzucać swoje hobby, aby znaleźć nowych przyjaciół do picia. Jeśli nie pije, alkoholik jest często drażliwy i ma problemy z koncentracją. Jest agresywny i prowokuje bójki. Może angażować się w lekkomyślne zachowania, takie jak przygodny seks lub prowadzenie samochodu po pijanemu. Alkoholik uważa, że alkohol nie jest problemem i użala się nad sobą. Często zostaje sam. W początkowej fazie uzależnienia alkoholicy udają, że są inni. Są kreatywni i dobrze radzą sobie w pracy. Denerwują się, gdy w domu nie dostają drinka. Wolą po pracy pójść do baru z przyjacielem, aby uniknąć podejrzeń ze strony rodziny.
Jak można rozróżnić poszczególne fazy alkoholizmu? Jakie jest zachowanie pacjenta?
Istnieją cztery fazy alkoholizmu: przedalkoholowa; ostrzegawcza; krytyczna; chroniczna. Każda faza ma inną osobowość. Pierwsza jest faza przedalkoholowa. To właśnie wtedy pacjent odkrywa, że alkohol może redukować stres i pomagać się zrelaksować. Osoba uzależniona, która popada w alkoholizm, nie pije sama. Często szukają towarzystwa i okazji do picia. Powodów do picia alkoholu jest tym więcej, im więcej jest sytuacji stresowych. Chory pije coraz więcej i więcej. W fazie ostrzegawczej zaczynają się pojawiać luki w pamięci. Pacjent zaczyna częściej pić i robi to w samotności. Faza krytyczna to moment, w którym alkoholik traci kontrolę nad piciem. Jest on świadomy swojego uzależnienia i na wszelkie uwagi reaguje krzykiem lub agresją fizyczną. Alkoholik może doświadczać krótkich okresów abstynencji, ale nadal pije alkohol. W ostatniej fazie, zwanej chroniczną, alkoholik nie jest w stanie przestać pić. Nie ma on wyrzutów sumienia ani zahamowań. Jest stale pod wpływem alkoholu, co może prowadzić do zaburzeń ruchowych i psychicznych. Jest to faza, z której najtrudniej jest wyjść. Powrót do normalności jest jednak możliwy.
Jak alkoholik może wpłynąć na zachowanie bliskiej osoby?
Członkowie rodziny często ukrywają alkoholizm, gdy pojawia się on w ich domu. Ponieważ wszyscy się boją, nikt nie wspomina o tym gościom podczas odwiedzin. Boją się, że w ich rodzinie może być alkoholik i że życie nie będzie już takie samo. Osoba cierpiąca jest albo trzeźwa, albo w amoku. Jeśli bliscy nie potrafią dostrzec, że danej osobie od początku grozi popadnięcie w nałóg, godzą się na to, co nadchodzi. Są tego świadomi, ale nie wykazują oporu. Osoba uzależniona nie widzi problemu w swoim zachowaniu i przechodzi do kolejnego etapu uzależnienia. Domownicy są wtedy odpowiedzialni za osobę uzależnioną. Skutki choroby mogą zaburzyć codzienne życie rodzinne i zawodowe. Niepokój i lęk to dwie najczęstsze emocje, które mogą się pojawić. Negatywne skutki alkoholizmu mogą odczuwać również członkowie ich rodzin.
Może to Ci się spodoba
KAMPANIA INFORMACYJNA DOTYCZĄCA PTASIEJ GRYPY
20 lutego 2017 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi odbyło się spotkanie koordynacyjne insp. Andrzeja Łapińskiego i insp. Dariusza Walichnowskiego z Łódzkim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii Panem Romanem Oweckim dotyczące
DZIELNICOWI POMOGLI MĘŻCZYŹNIE, KTÓRY W ODLUDNYM MIEJSCU ZŁAMAŁ NOGĘ
Dwaj dzielnicowi uratowali zdrowie, a być może nawet i życie 58-letniemu mężczyźnie. Spostrzegawczość i szybkość działania st.asp. Krystiana Marca oraz st. asp. Roberta Kędziory pozwoliły uniknąć tragedii. Policjanci interweniowali w
POLICJA PRZYGOTOWANA DO ŚWIĄT I MAJÓWKI
Policja jest przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim podróżującym w związku ze Świętami Wielkanocnymi, a następnie długim weekendem majowym. Więcej patroli będzie nie tylko na polskich drogach, ale także na dworcach
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!